Path 1 of Microwave License KCH90
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License KCH90
Path 1:
STATION ⇢ 3166
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | KCH90 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.1ft / 16.8m |
| Polarization | V |
| Gain | 39.8dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 316.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BELLEVIEW AVE CONVEX |
| City | SOUTHINGTON |
| County | NEW HAVEN |
| State | CT |
| Elevation (AMSL) | 211.9ft / 64.6m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Lat / Lon | 41-35-16.30 N, 072-52-05.30 W |
1: STATION - 3166
| Segment Length | 5.883487mi / 9.468558km |
| Receive Location | 3166 |
| Receiver Callsign | KVG93 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Gain | 39.4° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,019.0ft / 310.6m |
| Lat / Lon | 41-38-59.30 N, 072-56-46.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6545.00000000 | 0.00500% | 54.6dBm | N | 10M0A7W
| | |
|