Path 3 of Microwave License KCH90
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License KCH90
Path 3:
STATION ⇢ 2137
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | KCH90 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Polarization | V |
| Gain | 42.0dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 213.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BELLEVIEW AVE CONVEX |
| City | SOUTHINGTON |
| County | NEW HAVEN |
| State | CT |
| Elevation (AMSL) | 211.9ft / 64.6m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Lat / Lon | 41-35-16.30 N, 072-52-05.30 W |
1: STATION - 2137
| Segment Length | 9.559908mi / 15.385185km |
| Receive Location | 2137 |
| Receiver Callsign | KCH93 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 85.0ft / 25.9m |
| Gain | 42.0° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 801.8ft / 244.4m |
| Lat / Lon | 41-28-21.30 N, 072-58-13.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6695.00000000 | 0.00500% | 59.0dBm | N | 10M0A7W
| | |
|