Path 4 of Microwave License KCH90
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License KCH90
Path 4:
STATION ⇢ 1455
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | KCH90 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Polarization | H |
| Gain | 44.7dBi |
| Beamwidth | 0.9° |
| Azimuth | 145.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BELLEVIEW AVE CONVEX |
| City | SOUTHINGTON |
| County | NEW HAVEN |
| State | CT |
| Elevation (AMSL) | 211.9ft / 64.6m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Lat / Lon | 41-35-16.30 N, 072-52-05.30 W |
1: STATION - 1455
| Segment Length | 2.186270mi / 3.518462km |
| Receive Location | 1455 |
| Receiver Callsign | WNEO535 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Gain | 44.7° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,015.1ft / 309.4m |
| Lat / Lon | 41-33-42.30 N, 072-50-39.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19600.00000000 | 0.00300% | 59.7dBm | N | 40M0F7W
| | |
|