Path 1 of Microwave License WBM583
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WBM583
Path 1:
STATION ⇢ 0782
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WBM583 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 294.9ft / 89.9m |
| Polarization | V |
| Gain | 33.2dBi |
| Beamwidth | 3.7° |
| Azimuth | 78.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 725 S SHOOP ST |
| City | WAUSEON |
| County | FULTON |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 752.0ft / 229.2m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 299.9ft / 91.4m |
| Lat / Lon | 41-32-15.10 N, 084-07-53.80 W |
1: STATION - 0782
| Segment Length | 28.401929mi / 45.708488km |
| Receive Location | 0782 |
| Receiver Callsign | WBM586 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 335.0ft / 102.1m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 621.1ft / 189.3m |
| Lat / Lon | 41-37-12.10 N, 083-35-40.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1865.00000000 | 0.00020% | 63.2dBm | N | 8M00F9W
| | |
|