Path 2 of Microwave License WBM583
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WBM583
Path 2:
STATION ⇢ 2788
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WBM583 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 294.9ft / 89.9m |
| Polarization | H |
| Gain | 31.2dBi |
| Beamwidth | 4.5° |
| Azimuth | 278.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 725 S SHOOP ST |
| City | WAUSEON |
| County | FULTON |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 752.0ft / 229.2m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 299.9ft / 91.4m |
| Lat / Lon | 41-32-15.10 N, 084-07-53.80 W |
1: STATION - 2788
| Segment Length | 24.352269mi / 39.191190km |
| Receive Location | 2788 |
| Receiver Callsign | WEE802 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 225.1ft / 68.6m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 857.9ft / 261.5m |
| Lat / Lon | 41-35-27.10 N, 084-35-45.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1885.00000000 | 0.00020% | 61.2dBm | N | 8M00F9W
| | |
|