Path 1 of Microwave License WBM585
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WBM585
Path 1:
STATION ⇢ 2748
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WBM585 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 225.1ft / 68.6m |
| Polarization | H |
| Gain | 28.7dBi |
| Beamwidth | 6.0° |
| Azimuth | 274.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6.8 MI NE OF OAK HARBOR |
| City | LOCUST POINT |
| County | OTTAWA |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 569.9ft / 173.7m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 339.9ft / 103.6m |
| Lat / Lon | 41-35-24.10 N, 083-05-35.70 W |
1: STATION - 2748
| Segment Length | 26.053392mi / 41.928883km |
| Receive Location | 2748 |
| Receiver Callsign | WBM586 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 345.1ft / 105.2m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 621.1ft / 189.3m |
| Lat / Lon | 41-37-12.10 N, 083-35-40.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1915.00000000 | 0.00100% | 61.7dBm | N | 10M0F9W
| | |
|