Path 2 of Microwave License WBM585
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WBM585
Path 2:
STATION ⇢ 1776
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WBM585 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 190.0ft / 57.9m |
| Polarization | H |
| Gain | 28.7dBi |
| Beamwidth | 6.0° |
| Azimuth | 177.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6.8 MI NE OF OAK HARBOR |
| City | LOCUST POINT |
| County | OTTAWA |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 569.9ft / 173.7m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 339.9ft / 103.6m |
| Lat / Lon | 41-35-24.10 N, 083-05-35.70 W |
1: STATION - 1776
| Segment Length | 15.790705mi / 25.412684km |
| Receive Location | 1776 |
| Receiver Callsign | WBM584 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 194.9ft / 59.4m |
| Gain | 31.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 603.0ft / 183.8m |
| Lat / Lon | 41-21-41.10 N, 083-04-49.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1895.00000000 | 0.00100% | 60.3dBm | N | 10M0F9W
| | |
|