Path 1 of Microwave License WEE895
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WEE895
Path 1:
STATION ⇢ 0892
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WEE895 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Polarization | H |
| Gain | 26.6dBi |
| Beamwidth | 8.0° |
| Azimuth | 88.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | STATE HWY 9 2 MI N OF |
| City | STIGLER |
| County | HASKELL |
| State | OK |
| Elevation (AMSL) | 516.1ft / 157.3m |
| Overall Height | 86.9ft / 26.5m |
| Lat / Lon | 35-17-18.30 N, 095-06-48.80 W |
1: STATION - 0892
| Segment Length | 3.943215mi / 6.345992km |
| Receive Location | 0892 |
| Receiver Callsign | WEE894 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Gain | 26.6° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 792.0ft / 241.4m |
| Lat / Lon | 35-17-25.30 N, 095-02-37.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2136.40000000 | 0.00100% | 51.2dBm | N | 1M60F9W
| | |
|