Path 1 of Microwave License WEF360
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WEF360
Path 1:
STATION ⇢ 0193
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WEF360 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Polarization | V |
| Gain | 29.4dBi |
| Beamwidth | 5.3° |
| Azimuth | 19.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 261 SOUTH FRANKLIN STREET |
| City | GETTYSBURG |
| County | ADAMS |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 544.9ft / 166.1m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Lat / Lon | 39-49-39.30 N, 077-14-07.90 W |
1: STATION - 0193
| Segment Length | 19.083882mi / 30.712541km |
| Receive Location | 0193 |
| Receiver Callsign | WIW89 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Gain | 31.8° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,563.0ft / 476.4m |
| Lat / Lon | 40-05-19.30 N, 077-07-00.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2182.40000000 | 0.00100% | 55.9dBm | N | 800KF9W
| | |
|