Path 1 of Microwave License WEF957
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WEF957
Path 1:
STATION ⇢ 0375
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WEF957 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 335.0ft / 102.1m |
| Polarization | H |
| Gain | 33.2dBi |
| Beamwidth | 3.7° |
| Azimuth | 37.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | ST HWY 82 APPROX 8.7 MI W |
| City | HOLLY BEACH |
| County | CAMERON |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 5.9ft / 1.8m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 342.8ft / 104.5m |
| Lat / Lon | 29-45-48.80 N, 093-36-08.50 W |
1: STATION - 0375
| Segment Length | 30.521596mi / 49.119763km |
| Receive Location | 0375 |
| Receiver Callsign | WEF958 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 336.0ft / 102.4m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 8.9ft / 2.7m |
| Lat / Lon | 30-06-53.70 N, 093-17-32.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1985.00000000 | 0.00200% | 61.4dBm | N | 8M00F9W
| | |
|