Path 1 of Microwave License WEF958
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WEF958
Path 1:
STATION ⇢ 3112
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WEF958 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 326.1ft / 99.4m |
| Polarization | V |
| Gain | 33.2dBi |
| Beamwidth | 3.7° |
| Azimuth | 311.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | APPROX 3575 FT WNW OF INT LA ST HWY 384 & LINCOLN RD |
| City | LAKE CHARLES |
| County | CALCASIEU |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 8.9ft / 2.7m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 353.0ft / 107.6m |
| Lat / Lon | 30-06-53.70 N, 093-17-32.50 W |
1: STATION - 3112
| Segment Length | 24.676640mi / 39.713215km |
| Receive Location | 3112 |
| Receiver Callsign | KKE63 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 278.9ft / 85.0m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 44.0ft / 13.4m |
| Lat / Lon | 30-21-01.70 N, 093-36-11.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1915.00000000 | 0.00200% | 61.3dBm | N | 8M00F9W
| | |
|