Path 2 of Microwave License WEF958
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WEF958
Path 2:
STATION ⇢ 2176
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WEF958 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 336.0ft / 102.4m |
| Polarization | H |
| Gain | 33.2dBi |
| Beamwidth | 3.7° |
| Azimuth | 217.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | APPROX 3575 FT WNW OF INT LA ST HWY 384 & LINCOLN RD |
| City | LAKE CHARLES |
| County | CALCASIEU |
| State | LA |
| Elevation (AMSL) | 8.9ft / 2.7m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 353.0ft / 107.6m |
| Lat / Lon | 30-06-53.70 N, 093-17-32.50 W |
1: STATION - 2176
| Segment Length | 30.521596mi / 49.119763km |
| Receive Location | 2176 |
| Receiver Callsign | WEF957 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 335.0ft / 102.1m |
| Gain | 33.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 5.9ft / 1.8m |
| Lat / Lon | 29-45-48.80 N, 093-36-08.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 1925.00000000 | 0.00200% | 61.2dBm | N | 8M00F9W
| | |
|