Path 2 of Microwave License WIA221
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WIA221
Path 2:
STATION ⇢ 1622
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WIA221 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Polarization | H |
| Gain | 32.2dBi |
| Beamwidth | 4.0° |
| Azimuth | 162.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | WATSONVILLE AIRPORT AIRPORT BLVD |
| City | WATSONVILLE |
| County | SANTA CRUZ |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 125.0ft / 38.1m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Lat / Lon | 36-56-00.80 N, 121-47-06.80 W |
1: STATION - 1622
| Segment Length | 28.633729mi / 46.081535km |
| Receive Location | 1622 |
| Receiver Callsign | WIA224 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 15.1ft / 4.6m |
| Gain | 32.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,000.0ft / 914.4m |
| Lat / Lon | 36-32-17.80 N, 121-37-37.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2147.60000000 | 0.00100% | 60.3dBm | N | 1M60F9W
| | |
|