Path 1 of Microwave License WIA222
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WIA222
Path 1:
STATION ⇢ 2635
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WIA222 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Polarization | H |
| Gain | 32.2dBi |
| Beamwidth | 4.0° |
| Azimuth | 263.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | MT MADONNA 6.7 MI NE OF |
| City | WATSONVILLE |
| County | SANTA CRUZ |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 1,674.9ft / 510.5m |
| Overall Height | 160.1ft / 48.8m |
| Lat / Lon | 37-00-25.80 N, 121-42-22.80 W |
1: STATION - 2635
| Segment Length | 17.572565mi / 28.280310km |
| Receive Location | 2635 |
| Receiver Callsign | WIA223 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Gain | 32.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 22.0ft / 6.7m |
| Lat / Lon | 36-58-39.80 N, 122-01-18.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2191.20000000 | 0.00100% | 58.5dBm | N | 1M60F9W
| | |
|