Path 1 of Microwave License WIA224
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WIA224
Path 1:
STATION ⇢ 3423
Transmit and Receive Locations
STATION
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | STATION |
| Transmitter Callsign | WIA224 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 19.0ft / 5.8m |
| Polarization | H |
| Gain | 32.2dBi |
| Beamwidth | 4.0° |
| Azimuth | 342.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | MT TORO NEAR |
| City | SALINAS |
| County | MONTEREY |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 3,000.0ft / 914.4m |
| Overall Height | 44.9ft / 13.7m |
| Lat / Lon | 36-32-17.80 N, 121-37-37.70 W |
1: STATION - 3423
| Segment Length | 28.633729mi / 46.081535km |
| Receive Location | 3423 |
| Receiver Callsign | WIA221 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Gain | 32.2° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 125.0ft / 38.1m |
| Lat / Lon | 36-56-00.80 N, 121-47-06.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2197.60000000 | 0.00100% | 61.3dBm | N | 1M60F9W
| | |
|