Path 1 of Microwave License WME797
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WME797
Path 1:
GP BALDY ⇢ GP Studio
Transmit and Receive Locations
GP BALDY
| Radio Service | TI - TV Intercity Relay |
| Transmit Location | GP BALDY |
| Transmitter Callsign | WME797 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 18.0ft / 5.5m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | PX4-127C |
| Polarization | V |
| Tilt | -7.0° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 307.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Mt. Baldy, 2 Miles SW of Grants Pass, Oregon |
| City | Applegate |
| County | JOSEPHINE |
| State | OR |
| Elevation (AMSL) | 2,735.9ft / 833.9m |
| Height of Structure | 40.0ft / 12.2m |
| Overall Height | 45.9ft / 14.0m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 42-24-42.50 N, 123-16-58.50 W |
1: GP BALDY - GP Studio
| Segment Length | 2.784425mi / 4.481099km |
| Receive Location | GP Studio |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 24.0ft / 7.3m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | PX4-127C |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 935.0ft / 285.0m |
| Lat / Lon | 42-26-11.40 N, 123-19-33.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 12700.00000000 - 12725.00000000 | 0.00050% | 66.8dBm | N | 25M0D7W, 73000.0, 16QAM
| MICROWAVE RADIO COMMUNICA | DRP127T10A-HP |
|