Path 1 of Microwave License WMS794
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS794
Path 1:
ANGELUS ⇢ COLBY
Transmit and Receive Locations
ANGELUS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | ANGELUS |
| Transmitter Callsign | WMS794 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Polarization | H |
| Gain | 34.2dBi |
| Beamwidth | 3.3° |
| Azimuth | 315.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2.5 MI S |
| City | ANGELUS |
| County | SHERIDAN |
| State | KS |
| Elevation (AMSL) | 2,934.1ft / 894.3m |
| Overall Height | 419.9ft / 128.0m |
| Lat / Lon | 39-09-20.00 N, 100-40-22.50 W |
1: ANGELUS - COLBY
| Segment Length | 23.569261mi / 37.931061km |
| Receive Location | COLBY |
| Receiver Callsign | WMS793 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 224.1ft / 68.3m |
| Gain | 34.2° |
| Beamwidth | 3.3° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,151.9ft / 960.7m |
| Lat / Lon | 39-24-02.00 N, 100-58-45.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2115.20000000 | 0.00100% | 61.2dBm | N | 1M60D7W
| | |
|