Path 15 of Microwave License WMS803
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS803
Path 15:
MT RUSHING ⇢ CVL02739
Transmit and Receive Locations
MT RUSHING
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | MT RUSHING |
| Transmitter Callsign | WMS803 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.4° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 338.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | ROCK RIVER DRIVE ON RUSHING MOUNTAIN |
| City | JAMESTOWN |
| County | TUOLUMNE |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 1,494.1ft / 455.4m |
| Tower Registration Number | N/A |
| Height of Structure | 102.0ft / 31.1m |
| Overall Height | 102.0ft / 31.1m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 37-49-44.00 N, 120-34-06.50 W |
1: MT RUSHING - CVL02739
| Segment Length | 11.056564mi / 17.793820km |
| Receive Location | CVL02739 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 57.1ft / 17.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Diversity Gain | 0.0° |
| Diversity Beamwidth | 0.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,025.9ft / 312.7m |
| Lat / Lon | 37-58-40.70 N, 120-38-34.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11265.00000000 | 0.00100% | 66.2dBm | Y | 40M0D7W, 210000.0, 128QAM
| NOKIA | WVCE11-L2-128F40S-210 |
| 2: 11385.00000000 | 0.00100% | 66.2dBm | Y | 40M0D7W, 210000.0, 128QAM
| NOKIA | WVCE11-L2-128F40S-210 |
|