Path 1 of Microwave License WMS805
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS805
Path 1:
RICHLANDS ⇢ BRUMLEY MOUNTAIN II
Transmit and Receive Locations
RICHLANDS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | RICHLANDS |
| Transmitter Callsign | WMS805 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | HP8-59E |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 41.5dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 214.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | RED ROOT RIDGE 0.3 MI S OF SR 617 |
| City | RICHLANDS |
| County | TAZEWELL |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 2,627.0ft / 800.7m |
| Tower Registration Number | 1017565 |
| Height of Structure | 230.0ft / 70.1m |
| Overall Height | 239.8ft / 73.1m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 37-06-22.80 N, 081-50-41.50 W |
1: RICHLANDS - BRUMLEY MOUNTAIN II
| Segment Length | 23.060239mi / 37.111869km |
| Receive Location | BRUMLEY MOUNTAIN II |
| Receiver Callsign | WMS334 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Gain | 41.3° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Diversity Height | 60.0ft / 18.3m |
| Diversity Gain | 38.8° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,202.1ft / 1,280.8m |
| Overall Height | 153.9ft / 46.9m |
| Lat / Lon | 36-49-48.40 N, 082-04-47.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6226.89000000 | 0.00030% | 66.9dBm | N | 30M0D7W, 172560.0, 128 TCM
| HARRIS CORPORATION | HRS-CX-06G155M |
|