Path 1 of Microwave License WMS815
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS815
Path 1:
WASHBURN BUTTE ⇢ WREN
Transmit and Receive Locations
WASHBURN BUTTE
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | WASHBURN BUTTE |
| Transmitter Callsign | WMS815 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Polarization | V |
| Gain | 42.3dBi |
| Beamwidth | 1.3° |
| Azimuth | 291.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4 MI N OF |
| City | BROWNSVILLE |
| County | LINN |
| State | OR |
| Elevation (AMSL) | 1,368.1ft / 417.0m |
| Overall Height | 113.8ft / 34.7m |
| Lat / Lon | 44-26-10.40 N, 122-59-08.30 W |
1: WASHBURN BUTTE - WREN
| Segment Length | 24.297662mi / 39.103308km |
| Receive Location | WREN |
| Receiver Callsign | WPJD237 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Gain | 43.9° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,560.0ft / 475.5m |
| Lat / Lon | 44-33-43.40 N, 123-26-41.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6590.00000000 | 0.00100% | 70.3dBm | N | 5M00D7W
| | |
|