Path 1 of Microwave License WMS859
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS859
Path 1:
DAYTON 18 ⇢ BEAVERCREEK
Transmit and Receive Locations
DAYTON 18
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DAYTON 18 |
| Transmitter Callsign | WMS859 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Polarization | V |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 75.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1500 KEYSTONE AVE |
| City | DAYTON |
| County | GREENE |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 860.9ft / 262.4m |
| Overall Height | 200.1ft / 61.0m |
| Lat / Lon | 39-45-06.20 N, 084-08-28.70 W |
1: DAYTON 18 - BEAVERCREEK
| Segment Length | 3.027336mi / 4.872027km |
| Receive Location | BEAVERCREEK |
| Receiver Callsign | WLL926 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 85.0ft / 25.9m |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 940.0ft / 286.5m |
| Lat / Lon | 39-45-46.20 N, 084-05-10.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18645.00000000 | 0.00300% | 49.9dBm | N | 6M30F7W
| | |
|