Path 1 of Microwave License WMS860
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS860
Path 1:
FRUITLAND ⇢ MIRANDA RPTR ⇢ MIRANDA
Transmit and Receive Locations
FRUITLAND
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | FRUITLAND |
| Transmitter Callsign | WMS860 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | CABLEWAVE |
| Antenna Model | PAL6-107 |
| Polarization | H |
| Gain | 44.0dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 171.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2.9 MI NE |
| City | MYERS FLAT |
| County | HUMBOLDT |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 1,144.7ft / 348.9m |
| Height of Structure | 19.7ft / 6.0m |
| Overall Height | 24.0ft / 7.3m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 40-17-40.00 N, 123-49-09.20 W |
1: FRUITLAND - MIRANDA RPTR
| Segment Length | 1.999673mi / 3.218162km |
| Receive Location | MIRANDA RPTR |
| Receiver Callsign | WHO597 |
| Type | Passive Repeater |
| Height to Center | 30.2ft / 9.2m |
| Antenna Make | CABLEWAVE |
| Antenna Model | PAL8-107 |
| Back-to-Back Dish TX Gain | 46.4° |
| Back-to-Back Dish RX Gain | 46.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Passive Repeater Location |
| Elevation (AMSL) | 1,389.8ft / 423.6m |
| Height of Structure | 33.8ft / 10.3m |
| Overall Height | 33.8ft / 10.3m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 40-15-56.90 N, 123-48-48.30 W |
2: MIRANDA RPTR - MIRANDA
| Segment Length | 2.135576mi / 3.436877km |
| Receive Location | MIRANDA |
| Receiver Callsign | WHO597 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.3ft / 6.2m |
| Antenna Make | CABLEWAVE |
| Antenna Model | PAL6-107 |
| Gain | 44.0° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 344.8ft / 105.1m |
| Lat / Lon | 40-14-09.10 N, 123-49-25.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10705.00000000 | 0.00500% | 79.0dBm | N | 10M0F7W, 18528.0, 8-FSK
| ALCATEL | MDR-5111 |
|