Path 1 of Microwave License WMS892
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS892
Path 1:
K&N ⇢ DARDENNE
Transmit and Receive Locations
K&N
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | K&N |
| Transmitter Callsign | WMS892 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Polarization | V |
| Gain | 44.9dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 290.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | HWY N AT MCCLURE RD |
| City | ALL SAINTS VIL |
| County | ST. CHARLES |
| State | MO |
| Elevation (AMSL) | 569.9ft / 173.7m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Lat / Lon | 38-45-31.10 N, 090-42-44.40 W |
1: K&N - DARDENNE
| Segment Length | 3.353414mi / 5.396799km |
| Receive Location | DARDENNE |
| Receiver Callsign | WLB667 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 205.1ft / 62.5m |
| Gain | 44.9° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 597.1ft / 182.0m |
| Lat / Lon | 38-46-31.10 N, 090-46-14.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18925.00000000 | 0.00300% | 65.9dBm | N | 6M30F7W
| | |
|