Path 1 of Microwave License WMS893
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WMS893
Path 1:
BRAZITO ⇢ JEFFERSON CITY
Transmit and Receive Locations
BRAZITO
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BRAZITO |
| Transmitter Callsign | WMS893 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 121.1ft / 36.9m |
| Polarization | V |
| Gain | 43.5dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 37.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5315 HWY 54 W |
| City | JEFFERSON CITY |
| County | COLE |
| State | MO |
| Elevation (AMSL) | 797.9ft / 243.2m |
| Tower Registration Number | 1004202 |
| Height of Structure | 350.1ft / 106.7m |
| Overall Height | 358.9ft / 109.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 38-26-41.60 N, 092-18-04.40 W |
1: BRAZITO - JEFFERSON CITY
| Segment Length | 8.743900mi / 14.071948km |
| Receive Location | JEFFERSON CITY |
| Receiver Callsign | WMN683 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Gain | 45.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 806.1ft / 245.7m |
| Lat / Lon | 38-32-43.60 N, 092-12-10.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10624.37500000 | 0.00010% | 59.5dBm | N | 3M75D7W
| | |
|