Path 3 of Microwave License WNEF810
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WNEF810
Path 3:
Millers Sub ⇢ ANACONDA SUB
Transmit and Receive Locations
Millers Sub
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Millers Sub |
| Transmitter Callsign | WNEF810 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.0ft / 7.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 26.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | MILLERS SUB NW OF |
| City | TONOPAH |
| County | ESMERALDA |
| State | NV |
| Elevation (AMSL) | 4,845.8ft / 1,477.0m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 35.1ft / 10.7m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 38-07-52.00 N, 117-27-32.40 W |
1: Millers Sub - ANACONDA SUB
| Segment Length | 14.913521mi / 24.000993km |
| Receive Location | ANACONDA SUB |
| Receiver Callsign | WQRH237 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 26.9ft / 8.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP800-11C |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 5,357.9ft / 1,633.1m |
| Lat / Lon | 38-19-27.20 N, 117-20-08.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10745.00000000 | 0.00100% | 60.1dBm | N | 10M0D7W, 50000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600H11-10M-128Q-32T |
|