Path 5 of Microwave License WNEF810
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WNEF810
Path 5:
Millers Sub ⇢ WEST TONOPAH
Transmit and Receive Locations
Millers Sub
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Millers Sub |
| Transmitter Callsign | WNEF810 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 109.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | MILLERS SUB NW OF |
| City | TONOPAH |
| County | ESMERALDA |
| State | NV |
| Elevation (AMSL) | 4,845.8ft / 1,477.0m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 35.1ft / 10.7m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 38-07-52.00 N, 117-27-32.40 W |
1: Millers Sub - WEST TONOPAH
| Segment Length | 12.506832mi / 20.127802km |
| Receive Location | WEST TONOPAH |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 5,950.5ft / 1,813.7m |
| Lat / Lon | 38-04-10.50 N, 117-14-35.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10995.00000000 | 0.00050% | 65.9dBm | N | 30M0D7W, 132000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4H11-30M 64Q 132MB R70 |
|