Path 8 of Microwave License WNTN434
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WNTN434
Path 8:
CHIPPEWA FLS ⇢ CHIPPEWA
Transmit and Receive Locations
CHIPPEWA FLS
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | CHIPPEWA FLS |
| Transmitter Callsign | WNTN434 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 282.2ft / 86.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 120.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | JCT WOLF & SIKORA RDS NE OFF HWYS B & 7N |
| City | CHIPPEWA FALLS |
| County | CHIPPEWA |
| State | WI |
| Elevation (AMSL) | 1,239.8ft / 377.9m |
| Tower Registration Number | 1034918 |
| Height of Structure | 319.9ft / 97.5m |
| Overall Height | 339.9ft / 103.6m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 45-00-59.80 N, 091-33-46.50 W |
1: CHIPPEWA FLS - CHIPPEWA
| Segment Length | 12.155663mi / 19.562650km |
| Receive Location | CHIPPEWA |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 190.9ft / 58.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 938.0ft / 285.9m |
| Lat / Lon | 44-55-42.50 N, 091-20-53.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6256.54000000 | 0.00100% | 65.6dBm | N | 10M0D7W, 81000.0, 2048QA
| Nokia | WVCE61-J-2048A10S-81 SP |
| 2: 6256.54000000 | 0.00100% | 66.6dBm | N | 10M0D7W, 74000.0, 1024QA
| Nokia | WVCE61-J-1024A10S-74 SP |
| 3: 6256.54000000 | 0.00100% | 67.6dBm | N | 10M0D7W, 66000.0, 512QAM
| Nokia | WVCE61-J-512A10S-66 SP |
| 4: 6256.54000000 | 0.00100% | 67.6dBm | N | 10M0D7W, 59000.0, 256QAM
| Nokia | WVCE61-J-256A10S-59 SP |
| 5: 6256.54000000 | 0.00100% | 68.6dBm | N | 10M0D7W, 52000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-J-128A10S-52 SP |
| 6: 6256.54000000 | 0.00100% | 68.6dBm | N | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| Nokia | WVCE61-J-64A10S-45 SP |
| 7: 6256.54000000 | 0.00100% | 68.6dBm | N | 10M0D7W, 37000.0, 32QAM
| Nokia | WVCE61-J-32A10S-37 SP |
| 8: 6256.54000000 | 0.00100% | 68.6dBm | N | 10M0D7W, 29000.0, 16QAM
| Nokia | WVCE61-J-16A10S-29 SP |
| 9: 6256.54000000 | 0.00100% | 68.6dBm | N | 10M0D7W, 15000.0, 4QAM
| Nokia | WVCE61-J-4A10S-15 SP |
|