Path 1 of Microwave License WPNC458
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPNC458
Path 1:
SEVEN MILE MESA ⇢ CHANCELLOR
Transmit and Receive Locations
SEVEN MILE MESA
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SEVEN MILE MESA |
| Transmitter Callsign | WPNC458 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.1ft / 16.8m |
| Polarization | H |
| Gain | 45.1dBi |
| Beamwidth | 0.9° |
| Azimuth | 239.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5.5 MI ENE OF |
| City | FT STOCKTON |
| County | PECOS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 3,192.9ft / 973.2m |
| Tower Registration Number | 9999999 |
| Overall Height | 319.9ft / 97.5m |
| Lat / Lon | 30-56-05.50 N, 102-47-19.50 W |
1: SEVEN MILE MESA - CHANCELLOR
| Segment Length | 28.158706mi / 45.317059km |
| Receive Location | CHANCELLOR |
| Receiver Callsign | WPJD225 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Gain | 45.1° |
| Diversity Height | 49.9ft / 15.2m |
| Diversity Gain | 38.9° |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,768.0ft / 1,148.5m |
| Lat / Lon | 30-43-35.50 N, 103-11-46.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6093.45000000 | 0.00500% | 83.1dBm | N | 30M0F7W
| | |
|