Path 7 of Microwave License WPOM398
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPOM398
Path 7:
NW CEDAR FLS ⇢ NEWHARTFORD
Transmit and Receive Locations
NW CEDAR FLS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | NW CEDAR FLS |
| Transmitter Callsign | WPOM398 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | PL4-107F |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.5dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 265.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 48XX N. BUTLER ROAD |
| City | NEW HAMPTON |
| County | BLACK HAWK |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 925.9ft / 282.2m |
| Tower Registration Number | 1064629 |
| Height of Structure | 250.0ft / 76.2m |
| Overall Height | 268.0ft / 81.7m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 42-35-21.00 N, 092-32-59.00 W |
1: NW CEDAR FLS - NEWHARTFORD
| Segment Length | 4.697832mi / 7.560430km |
| Receive Location | NEWHARTFORD |
| Receiver Callsign | WQKJ785 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | PL4-107F |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.5° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 993.1ft / 302.7m |
| Lat / Lon | 42-35-03.20 N, 092-38-29.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11325.00000000 | 0.00050% | 66.7dBm | N | 80M0D7W, 543000.0, 512QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4EH11-80M 512Q 543MB R |
|