Path 1 of Microwave License WPQL299
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQL299
Path 1:
CHI0046583 ⇢ CHIP042
Transmit and Receive Locations
CHI0046583
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CHI0046583 |
| Transmitter Callsign | WPQL299 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 74.1ft / 22.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HPLP1.5-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.0° |
| Gain | 37.8dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 303.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 700 N GREEN ST |
| City | CHICAGO |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 574.1ft / 175.0m |
| Height of Structure | 66.9ft / 20.4m |
| Overall Height | 80.1ft / 24.4m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 41-53-43.00 N, 087-38-56.70 W |
1: CHI0046583 - CHIP042
| Segment Length | 1.015127mi / 1.633689km |
| Receive Location | CHIP042 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 307.1ft / 93.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HPLP1.5-23 |
| Gain | 37.8° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Lat / Lon | 41-54-12.00 N, 087-39-56.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 22425.00000000 | 0.00100% | 54.8dBm | N | 40M0F7W, 4736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP | JXB23XP4-DS3 |
|