Path 1 of Microwave License WPQT531
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT531
Path 1:
RIDGE MANOR ⇢ BROOKSVILLE
Transmit and Receive Locations
RIDGE MANOR
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | RIDGE MANOR |
| Transmitter Callsign | WPQT531 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR6-65A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.2° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 294.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 0.6 MI FROM INTERSECTION OF US98 AND YOUTH ROAD |
| City | BROOKSVILLE |
| County | HERNANDO |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 88.6ft / 27.0m |
| Height of Structure | 144.0ft / 43.9m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 28-30-45.90 N, 082-13-10.60 W |
1: RIDGE MANOR - BROOKSVILLE
| Segment Length | 12.809348mi / 20.614654km |
| Receive Location | BROOKSVILLE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 430.1ft / 131.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR6-65A |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 115.8ft / 35.3m |
| Lat / Lon | 28-35-23.00 N, 082-24-41.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6788.75000000 | 0.00100% | 58.3dBm | Y | 2M50F7W, 7720.0, 16QAM
| TADIRAN MICROWAVE NETWORK | LBW-CM6HC-MDS1N |
|