Path 1 of Microwave License WPQT538
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT538
Path 1:
W CAMERON BLK 65JA ⇢ W CAMERON 71D
Transmit and Receive Locations
W CAMERON BLK 65JA
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | W CAMERON BLK 65JA |
| Transmitter Callsign | WPQT538 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | P6-9C |
| Polarization | V |
| Gain | 22.0dBi |
| Beamwidth | 13.0° |
| Azimuth | 148.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | W CAMERON BLK 65JA |
| City | OFFSHORE |
| State | GM |
| Height of Structure | 60.0ft / 18.3m |
| Overall Height | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Type | RIG - Oil or other type of Rig |
| Lat / Lon | 29-37-60.00 N, 093-10-36.00 W |
1: W CAMERON BLK 65JA - W CAMERON 71D
| Segment Length | 3.246587mi / 5.224877km |
| Receive Location | W CAMERON 71D |
| Receiver Callsign | NEW |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | P6-9C |
| Gain | 22.0° |
| Beamwidth | 13.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Lat / Lon | 29-35-34.80 N, 093-08-55.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 933.17500000 | 0.00015% | 49.0dBm | N | 200KF9W, 384.0, FSK
| MICROWAVE DATA SYSTEMS | MDS-950D-384 |
|