Path 1 of Microwave License WPQT542
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT542
Path 1:
Hiawatha, MN ⇢ IDS Tower, MN
Transmit and Receive Locations
Hiawatha, MN
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Hiawatha, MN |
| Transmitter Callsign | WPQT542 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.8° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 320.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3355 Hiawatha Avenue |
| City | MINNEAPOLIS |
| County | HENNEPIN |
| State | MN |
| Elevation (AMSL) | 826.8ft / 252.0m |
| Height of Structure | 18.0ft / 5.5m |
| Overall Height | 32.2ft / 9.8m |
| Structure Type | BMAST - Building with Mast |
| Lat / Lon | 44-56-30.20 N, 093-13-58.60 W |
1: Hiawatha, MN - IDS Tower, MN
| Segment Length | 3.065959mi / 4.934184km |
| Receive Location | IDS Tower, MN |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 785.1ft / 239.3m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 854.0ft / 260.3m |
| Lat / Lon | 44-58-34.00 N, 093-16-21.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17910.00000000 | 0.00300% | 57.0dBm | N | 20M0F8W
| Microwave Radio Corp. | FC35DZMRCML2 |
|