Path 1 of Microwave License WPQT545
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT545
Path 1:
DUNCAN RD ⇢ 2300 CASON
Transmit and Receive Locations
DUNCAN RD
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | DUNCAN RD |
| Transmitter Callsign | WPQT545 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | MARK ANTENNA |
| Antenna Model | P-21A48G |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 26.7dBi |
| Beamwidth | 6.9° |
| Azimuth | 164.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | DUNCAN RD |
| City | LAFAYETTE |
| County | TIPPECANOE |
| State | IN |
| Elevation (AMSL) | 549.9ft / 167.6m |
| Height of Structure | 95.1ft / 29.0m |
| Overall Height | 95.1ft / 29.0m |
| Structure Type | NNTANN - Antenna tower |
| Lat / Lon | 40-26-52.10 N, 086-52-56.00 W |
1: DUNCAN RD - 2300 CASON
| Segment Length | 1.854710mi / 2.984867km |
| Receive Location | 2300 CASON |
| Receiver Callsign | WNTI696 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | MARK ANTENNA |
| Antenna Model | P-21A48G |
| Gain | 26.7° |
| Beamwidth | 6.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 669.9ft / 204.2m |
| Lat / Lon | 40-25-19.10 N, 086-52-21.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 2138.00000000 | 0.00100% | 44.7dBm | N | 1M60F8E
| MOTOROLA MICROWAVE | IEPCC6001 |
|