Path 1 of Microwave License WPQT548
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT548
Path 1:
Family Health Cntr. ⇢ Main Hospital, TX
Transmit and Receive Locations
Family Health Cntr.
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Family Health Cntr. |
| Transmitter Callsign | WPQT548 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | Gabriel |
| Antenna Model | HE2-220 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.5° |
| Gain | 40.2dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 348.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 840 West Clements |
| City | Odessa |
| County | ECTOR |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 2,875.0ft / 876.3m |
| Height of Structure | 20.0ft / 6.1m |
| Overall Height | 25.3ft / 7.7m |
| Structure Type | BMAST - Building with Mast |
| Lat / Lon | 31-49-58.20 N, 102-22-18.00 W |
1: Family Health Cntr. - Main Hospital, TX
| Segment Length | 0.854689mi / 1.375489km |
| Receive Location | Main Hospital, TX |
| Receiver Callsign | WPQT549 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | Gabriel |
| Antenna Model | HE2-220 |
| Gain | 40.2° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,899.9ft / 883.9m |
| Lat / Lon | 31-50-42.00 N, 102-22-28.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23575.00000000 | 0.00030% | 57.2dBm | N | 50M0G1D, 100000.0, PHASE
| Netlink Communications | Netlink 100M-23 |
|