Path 1 of Microwave License WPQT564
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT564
Path 1:
PHI0024237 ⇢ PHIP003
Transmit and Receive Locations
PHI0024237
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PHI0024237 |
| Transmitter Callsign | WPQT564 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 328.1ft / 100.0m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | -3.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 34.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2 Penn Center Plz |
| City | Philadelphia |
| County | PHILADELPHIA |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 40.0ft / 12.2m |
| Height of Structure | 345.1ft / 105.2m |
| Overall Height | 345.1ft / 105.2m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 39-57-12.20 N, 075-09-56.40 W |
1: PHI0024237 - PHIP003
| Segment Length | 0.541761mi / 0.871880km |
| Receive Location | PHIP003 |
| Receiver Callsign | WPOU709 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 202.1ft / 61.6m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 40.0ft / 12.2m |
| Lat / Lon | 39-57-35.50 N, 075-09-35.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19600.00000000 | 0.00100% | 42.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| Digital Microwave Corp. | JXB18XP4-DS3 |
|