Path 1 of Microwave License WPQT565
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT565
Path 1:
HIGH ISLAND BLK 5A, ⇢ HIGH ISLAND BLK 116
Transmit and Receive Locations
HIGH ISLAND BLK 5A,
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | HIGH ISLAND BLK 5A, |
| Transmitter Callsign | WPQT565 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | P6-9C |
| Polarization | V |
| Gain | 22.0dBi |
| Beamwidth | 13.0° |
| Azimuth | 25.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | HIGH ISLAND BLK 5A |
| City | OFFSHORE |
| State | GM |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | RIG - Oil or other type of Rig |
| Lat / Lon | 29-09-01.00 N, 094-02-51.00 W |
1: HIGH ISLAND BLK 5A, - HIGH ISLAND BLK 116
| Segment Length | 12.943993mi / 20.831344km |
| Receive Location | HIGH ISLAND BLK 116 |
| Receiver Callsign | NEW |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | P6-9C |
| Gain | 22.0° |
| Beamwidth | 13.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Lat / Lon | 29-19-12.80 N, 093-57-21.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 933.77500000 | 0.00015% | 51.5dBm | N | 200KD1W, 384.0, 32 QAM
| ADAPTIVE BROADBAND | MDS900S-200K |
|