Path 1 of Microwave License WPQT569
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT569
Path 1:
SAFP037 ⇢ SAFP018
Transmit and Receive Locations
SAFP037
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SAFP037 |
| Transmitter Callsign | WPQT569 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 44.5dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 175.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1947 CENTER ST |
| City | BERKELEY |
| County | ALAMEDA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 169.0ft / 51.5m |
| Height of Structure | 107.0ft / 32.6m |
| Overall Height | 107.0ft / 32.6m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 37-52-12.50 N, 122-16-15.90 W |
1: SAFP037 - SAFP018
| Segment Length | 4.438525mi / 7.143115km |
| Receive Location | SAFP018 |
| Receiver Callsign | WPQT568 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 344.2ft / 104.9m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Gain | 44.5° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 25.9ft / 7.9m |
| Lat / Lon | 37-48-21.40 N, 122-15-55.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18120.00000000 | 0.00030% | 59.5dBm | Y | 28M0D7W, 155520.0, 128 QAM
| DIGITAL MICROWAVE CORP | ALTIUM 0C3 |
|