Path 1 of Microwave License WPQT571
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT571
Path 1:
SAN00020896 ⇢ SAN0020985
Transmit and Receive Locations
SAN00020896
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SAN00020896 |
| Transmitter Callsign | WPQT571 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 30.8ft / 9.4m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 4.0° |
| Gain | 38.6dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 348.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10650 Scripps Ranch Blvd |
| City | San Diego |
| County | SAN DIEGO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 541.0ft / 164.9m |
| Height of Structure | 32.2ft / 9.8m |
| Overall Height | 32.2ft / 9.8m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 32-54-42.70 N, 117-06-37.10 W |
1: SAN00020896 - SAN0020985
| Segment Length | 0.156180mi / 0.251347km |
| Receive Location | SAN0020985 |
| Receiver Callsign | WPQT570 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 48.9ft / 14.9m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 38.6° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 575.1ft / 175.3m |
| Lat / Lon | 32-54-50.70 N, 117-06-39.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19480.00000000 | 0.00100% | 30.6dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DMC Stratex Networks | JXB18XP4-DS3 |
|