Path 1 of Microwave License WPQT574
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT574
Path 1:
BUCK MT ⇢ LONG RIDGE
Transmit and Receive Locations
BUCK MT
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BUCK MT |
| Transmitter Callsign | WPQT574 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR8 107 |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 46.2dBi |
| Beamwidth | 0.8° |
| Azimuth | 187.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BUCK PEAK LOCATED 7.5 MILES NW OF RUIDOSO NM |
| City | RUIDOSO |
| County | LINCOLN |
| State | NM |
| Elevation (AMSL) | 10,769.0ft / 3,282.4m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 129.9ft / 39.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-24-14.30 N, 105-46-57.00 W |
1: BUCK MT - LONG RIDGE
| Segment Length | 39.938440mi / 64.274708km |
| Receive Location | LONG RIDGE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 75.1ft / 22.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR8 107 |
| Gain | 46.2° |
| Beamwidth | 0.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,700.1ft / 2,347.0m |
| Lat / Lon | 32-49-45.30 N, 105-52-16.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11035.00000000 | 0.00500% | 73.2dBm | N | 40M0D9W, 135000.0, 64 QAM
| NEC AMERICA INC | BSF89N11P135 S01A |
|