Path 1 of Microwave License WPQT576
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT576
Path 1:
GALLINAS PEAK ⇢ MESA
Transmit and Receive Locations
GALLINAS PEAK
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | GALLINAS PEAK |
| Transmitter Callsign | WPQT576 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | UHX10 59J RF |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 43.2dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 109.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10 MILES WEST OF CORONA NM |
| City | CORONA |
| County | LINCOLN |
| State | NM |
| Elevation (AMSL) | 8,673.9ft / 2,643.8m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 34-14-45.30 N, 105-47-19.00 W |
1: GALLINAS PEAK - MESA
| Segment Length | 61.896506mi / 99.612802km |
| Receive Location | MESA |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 290.0ft / 88.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR8 59 |
| Gain | 40.6° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,623.0ft / 1,409.1m |
| Lat / Lon | 33-56-55.30 N, 104-46-11.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6256.54000000 | 0.00500% | 76.7dBm | N | 30M0D9W, 135000.0, 64 QAM
| NEC AMERICA INC | BSF89N6P135 S02A |
|