Path 1 of Microwave License WPQT577
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT577
Path 1:
CHI0046242 ⇢ CHIP042
Transmit and Receive Locations
CHI0046242
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CHI0046242 |
| Transmitter Callsign | WPQT577 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 56.1ft / 17.1m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 254.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1440 N Dayton St. |
| City | Chicago |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Height of Structure | 113.8ft / 34.7m |
| Overall Height | 113.8ft / 34.7m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 41-54-24.00 N, 087-38-59.60 W |
1: CHI0046242 - CHIP042
| Segment Length | 0.839858mi / 1.351621km |
| Receive Location | CHIP042 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 307.1ft / 93.6m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Lat / Lon | 41-54-12.00 N, 087-39-56.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19360.00000000 | 0.00100% | 46.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| Digital Microwave Corp. | JXB18XP4-DS3 |
|