Path 1 of Microwave License WPQT578
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT578
Path 1:
CLE0015012 ⇢ CLEP006
Transmit and Receive Locations
CLE0015012
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CLE0015012 |
| Transmitter Callsign | WPQT578 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 21.0ft / 6.4m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 159.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5410 Transportation Blvd. |
| City | Garfield Heights |
| County | CUYAHOGA |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 950.1ft / 289.6m |
| Height of Structure | 15.1ft / 4.6m |
| Overall Height | 22.0ft / 6.7m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 41-24-52.60 N, 081-37-02.70 W |
1: CLE0015012 - CLEP006
| Segment Length | 0.360495mi / 0.580160km |
| Receive Location | CLEP006 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 51.8ft / 15.8m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 950.1ft / 289.6m |
| Lat / Lon | 41-24-35.00 N, 081-36-53.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19680.00000000 | 0.00100% | 37.6dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| Digital Microwave Corp. | JXB18XP4-DS3 |
|