Path 1 of Microwave License WPQT579
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT579
Path 1:
NG02 Nogales ⇢ NG01 MT BENEDICT
Transmit and Receive Locations
NG02 Nogales
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | NG02 Nogales |
| Transmitter Callsign | WPQT579 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 16.1ft / 4.9m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | PAR6-65A RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.1° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 23.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 341 N McNab DRIVE |
| City | Nogales |
| County | SANTA CRUZ |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 4,099.1ft / 1,249.4m |
| Height of Structure | 48.9ft / 14.9m |
| Overall Height | 73.2ft / 22.3m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 31-20-15.90 N, 110-57-10.50 W |
1: NG02 Nogales - NG01 MT BENEDICT
| Segment Length | 4.430499mi / 7.130199km |
| Receive Location | NG01 MT BENEDICT |
| Receiver Callsign | WPQZ246 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 16.1ft / 4.9m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | PAR6-65A RF |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,564.0ft / 1,391.1m |
| Lat / Lon | 31-23-47.60 N, 110-55-21.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6770.00000000 | 0.00030% | 58.8dBm | N | 5M00D7W, 27100.0, 128 QAM
| HARRIS STRATEX NETWORKS | HRS-CX-06G16D1 |
|