Path 2 of Microwave License WPQT579
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT579
Path 2:
NG02 Nogales ⇢ T676
Transmit and Receive Locations
NG02 Nogales
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | NG02 Nogales |
| Transmitter Callsign | WPQT579 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.1ft / 16.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR6-65A RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.3° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 49.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 341 N McNab DRIVE |
| City | Nogales |
| County | SANTA CRUZ |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 4,099.1ft / 1,249.4m |
| Height of Structure | 48.9ft / 14.9m |
| Overall Height | 73.2ft / 22.3m |
| Structure Type | TANK - Any type of Tank (Water, Gas, etc) |
| Lat / Lon | 31-20-15.90 N, 110-57-10.50 W |
1: NG02 Nogales - T676
| Segment Length | 17.731723mi / 28.536451km |
| Receive Location | T676 |
| Receiver Callsign | WQGH580 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PAR6-65A RF |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 6,347.1ft / 1,934.6m |
| Lat / Lon | 31-30-23.50 N, 110-43-34.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6665.62500000 | 0.00050% | 61.0dBm | N | 3M75D7W, 14029.0, 32 QAM
| HARRIS STRATEX NETWORKS | HRS52U6-00008T1032QS |
|