Path 1 of Microwave License WPQT580
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT580
Path 1:
MIN0031143 ⇢ MINP003
Transmit and Receive Locations
MIN0031143
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | MIN0031143 |
| Transmitter Callsign | WPQT580 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 33.1ft / 10.1m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 163.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6950 France Ave S |
| City | Edina |
| County | HENNEPIN |
| State | MN |
| Elevation (AMSL) | 862.9ft / 263.0m |
| Height of Structure | 24.9ft / 7.6m |
| Overall Height | 36.1ft / 11.0m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 44-52-37.70 N, 093-19-46.50 W |
1: MIN0031143 - MINP003
| Segment Length | 1.283232mi / 2.065163km |
| Receive Location | MINP003 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 330.1ft / 100.6m |
| Antenna Make | Radio Waves Inc. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 859.9ft / 262.1m |
| Lat / Lon | 44-51-33.70 N, 093-19-19.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19440.00000000 | 0.00100% | 48.6dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| Digital Microwave Corp. | JXB18XP4-DS3 |
|