Path 1 of Microwave License WPQT581
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT581
Path 1:
HOUP032 ⇢ HOU0042017
Transmit and Receive Locations
HOUP032
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HOUP032 |
| Transmitter Callsign | WPQT581 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 162.1ft / 49.4m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | H |
| Tilt | -6.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 276.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1616 S. VOSS ROAD |
| City | HOUSTON |
| County | HARRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 65.0ft / 19.8m |
| Height of Structure | 160.1ft / 48.8m |
| Overall Height | 163.1ft / 49.7m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 29-45-04.00 N, 095-30-06.00 W |
1: HOUP032 - HOU0042017
| Segment Length | 0.151240mi / 0.243398km |
| Receive Location | HOU0042017 |
| Receiver Callsign | WPQT582 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 49.9ft / 15.2m |
| Lat / Lon | 29-45-04.90 N, 095-30-15.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19360.00000000 | 0.00100% | 31.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP | JXB18XP4-DS3 |
|