Path 2 of Microwave License WPQT585
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT585
Path 2:
1011FIRSTAV ⇢ 200 PARK AV
Transmit and Receive Locations
1011FIRSTAV
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | 1011FIRSTAV |
| Transmitter Callsign | WPQT585 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 294.0ft / 89.6m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Polarization | H |
| Tilt | 7.4° |
| Gain | 39.9dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 246.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1011 First Ave. |
| City | New York |
| County | NEW YORK |
| State | NY |
| Elevation (AMSL) | 47.9ft / 14.6m |
| Height of Structure | 295.9ft / 90.2m |
| Overall Height | 299.9ft / 91.4m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 40-45-27.40 N, 073-57-50.50 W |
1: 1011FIRSTAV - 200 PARK AV
| Segment Length | 0.729519mi / 1.174047km |
| Receive Location | 200 PARK AV |
| Receiver Callsign | WPQT586 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 779.9ft / 237.7m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Gain | 39.9° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 62.0ft / 18.9m |
| Lat / Lon | 40-45-12.40 N, 073-58-36.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 22825.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
| 2: 22925.00000000 | 0.00030% | 53.9dBm | Y | 28M0D7W, 155520.0, 128QAM
| Digital Microwave Co. | ALTIUM SDH/SONET 0C3 |
|