Path 1 of Microwave License WPQT586
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT586
Path 1:
200 PARK AV ⇢ 1011FIRSTAV
Transmit and Receive Locations
200 PARK AV
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | 200 PARK AV |
| Transmitter Callsign | WPQT586 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 779.9ft / 237.7m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Polarization | V |
| Tilt | -7.4° |
| Gain | 39.9dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 66.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 Park Ave. |
| City | New York |
| County | NEW YORK |
| State | NY |
| Elevation (AMSL) | 62.0ft / 18.9m |
| Height of Structure | 798.2ft / 243.3m |
| Overall Height | 817.9ft / 249.3m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 40-45-12.40 N, 073-58-36.50 W |
1: 200 PARK AV - 1011FIRSTAV
| Segment Length | 0.729519mi / 1.174047km |
| Receive Location | 1011FIRSTAV |
| Receiver Callsign | WPQT585 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 294.0ft / 89.6m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Gain | 39.9° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 47.9ft / 14.6m |
| Lat / Lon | 40-45-27.40 N, 073-57-50.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21575.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
| 2: 21675.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
| 3: 21775.00000000 | 0.00030% | 56.9dBm | Y | 28M0D7W, 155520.0, 128QAM
| Digital Microwave Co. | ALTIUM SDH/SONET OC3 |
|