Path 2 of Microwave License WPQT587
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT587
Path 2:
SAFP023 ⇢ SFO0019931
Transmit and Receive Locations
SAFP023
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SAFP023 |
| Transmitter Callsign | WPQT587 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 98.1ft / 29.9m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 143.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 46100 LANDING PARKWAY |
| City | FREMONT |
| County | ALAMEDA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 16.1ft / 4.9m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 37-29-20.10 N, 121-56-47.10 W |
1: SAFP023 - SFO0019931
| Segment Length | 1.629278mi / 2.622069km |
| Receive Location | SFO0019931 |
| Receiver Callsign | WPQT589 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 39.0ft / 11.9m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 21.0ft / 6.4m |
| Lat / Lon | 37-28-12.10 N, 121-55-43.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17760.00000000 | 0.00100% | 53.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP | JXB18XP4-DS3 |
|